Galerie
Kolejne szkolenia w projekcie- Internet oknem na świat...- rozpoczęte.

HARMONOGRAM SZKOLENIA E-LEARNING (KLIKNIJ)

MATERIAŁY SZKOLENIOWE  (KLIKNIJ)

Plik- wzór do ćwiczenia 5

 

3.  Użytkowanie komputera

Ćwiczenia w tej części materiałów metodycznych poświęcone zostały tematyce ustawiania i dostosowania systemu operacyjnego do własnych potrzeb oraz zarządzania zasobami komputera. Pod każdym ćwiczeniem znajdują się wskazówki, które pomogą w jego rozwiązaniu. Informacje na ten temat znajdują się również z książce ?ABC Komputera? w rozdziałach od 1 do 6 (str. 18-103) oraz 9, 10 (str. 119-149).

Ćwiczenie 1. Znajdź Panel sterowania i przypnij go do ekranu startowego. Zrób zrzut ekranu dokonanych zmian i prześlij go prowadzącemu zajęcia w postaci pliku odt pod nazwą cw1.

Aby wykonać ćwiczenie należy wyświetlić pulpit z kafelkami i wybrać polecenie -Wyszukiwanie-. Wpisać nazwę szukanego elementu. W naszym przypadku -Panel sterowania. W wynikach wyszukiwania wybrać wyszukiwany element, kliknąć na nim prawym klawiszem myszki a następnie wybrać polecenie -Przypnij do ekranu startowego,

Ćwiczenie 2. Ustaw następujący schemat ustawienia przycisku zasilania, przycisku uśpienia i pokrywy:

a) komputer jest podłączony do zasilania:

-      Po naciśnięciu przycisku zasilania: Zamknij

-      Po naciśnięciu przycisku uśpienia: Uśpij

-      Po zamknięciu pokrywy: Hibernacja

b) komputer używa baterii: 

-      Po naciśnięciu przycisku zasilania: Zamknij

-      Po naciśnięciu przycisku uśpienia: Uśpij

-      Po zamknięciu pokrywy: Zamknij

Po dokonaniu ustawień zrób zrzut ekranu i prześlij go prowadzącemu zajęcia w postaci pliku odt pod nazwą cw2.

 

Uruchom -Panel sterowania, wybierz polecenie -Sprzęt i dźwięk- a następnie -Opcje zasilania. Po wyborze Opcji zasilania- należy wybrać jeno z dwóch poleceń: Wybierz działanie przycisków zasilania lub Wybierz skutek zamknięcia pokrywy. W oknie, które nam się pokaże dokonujemy ustawień i klikamy polecenia Zapisz zmiany.

Ćwiczenie 3. Ustaw następujący plan zasilania:

a) komputer jest podłączony do zasilania:

-      Przygaś ekran: 5 minut

-      Wyłącz ekran: 10 minut

-      Przełącz komputer w stan uśpienia: 30 minut

-      Jasność ekranu: 100%

b) komputer używa baterii: 

-      Przygaś ekran: 2 minuty

-      Wyłącz ekran: 5 minut

-      Przełącz komputer w stan uśpienia: 15 minut

-      Jasność ekranu: ok. 50%

Po dokonaniu ustawień zrób zrzut ekranu i prześlij go prowadzącemu zajęcia w postaci pliku odt pod nazwą cw3.

Aby utworzyć plan zasilania:

Uruchom Panel sterowania, wybierz polecenie -Sprzęt i dźwięk- a następnie Opcje zasilania. Po wyborze Opcji zasilania należy wybrać polecenie Utwórz plan zasilania a następnie polecenie Dalej. W oknie, które nam się wyświetli dokonujemy zmian zgodnie z treścią ćwiczenia i wybieramy polecenie -Utwórz.

Ćwiczenie 4. Na dowolnym dysku twardym komputera stwórz następująca strukturę katalogów: 

Po stworzeniu struktury zrób zrzut ekranu (podobnie jak na powyższej) i prześlij go prowadzącemu zajęcia w postaci pliku odt pod nazwą cw4.

Aby założyć nowy katalog należy wybrać program Eksplorator plików. W lewej części okna szukamy dysku, na którym chcemy założyć katalog i klikamy na jego nazwę. Z narzędzi głównych wybieramy następnie polecenie Nowy folder. W prawej części -Eksploratora plików pojawi się nowy folder. W kolejnych krokach należy usunąć zaproponowaną przez program nazwę Nowy folder i wpisać nazwę Olimpiada. Wpisanie nowej nazwy zatwierdzamy klawiszem Enter lub kliknięciem myszki w dowolnym miejscu ekranu. 

W każdym katalogu możemy założyć podkatalog. W tym celu należy w strukturze katalogów po prawej stronie okna programu odnaleźć katalog (w naszym przypadku Olimpiada), w którym chcemy założyć podkatalog (w naszym przypadku Biegi lub Skoki). Następnie powtarzamy opisane wyżej czynności związane z tworzeniem nowego katalogu. Drzewo (struktura) katalogów może być nieograniczona i na każdym dysku oraz w każdym katalogi możemy tworzyć nieskończona liczbę kolejnych.

Katalogi możemy jeszcze tworzyć wybierając kolejno następujące polecenia: w prawej części okna klikamy prawym klawiszem myszki i z podręcznego menu wybieramy kolejno: 1) nowy, 2) folder. Dalszy sposób postępowania jest taki sam jak w powyższym opisie.

4.  Podstawowe aplikacje

 

Przedstawione ćwiczenia odnoszą się do zakresu pracy z edytorem tekstu oraz oprogramowaniem do tworzenia grafiki prezentacyjnej. Przy każdym ćwiczeniu podany jest krótki materiał mający na celu pomóc w wykonaniu ćwiczenia. Dodatkowe informacje można znaleźć w książce ABC Komputera w rozdziałach od 12 do 16 (str. 163-231).

Ćwiczenie 5. Formatowanie tekstu

Korzystając z załącznika tekst.odt sformatuj dokument tak aby tekst był umieszczony w dwóch kolumnach zgodnie z przedstawionym wzorcem. Dokument należy zapisać pod nazwą cw5 w postaci pliku odt i przesłać pocztą do prowadzącego.

          Aby ustalić ilość kolumn w istniejącym tekście konieczne jest jego zaznaczenia. W przypadku zaznaczenia fragmentu tekstu wszystkie ustawienia odnosiły będą się tylko do nie go. Po zaznaczeniu odpowiedniego tekstu  menu Format należy wybrać polecenie Kolumny. W wyniku tej operacji będziemy mieli dostęp do okna (Rysunek 12.) umożliwiającego nam ustawienie parametrów poszczególnych kolumn dokumentu. Mamy tu możliwość ustawienia ilości kolumn, szerokości poszczególnych kolumn, odstępu między nimi oraz separatora. Należy mieć na uwadze, ze całkowita szerokość kolumn jest warunkowana szerokością obszaru edycji dokumentu.  

Ćwiczenie 6. Rysowanie obiektów w edytorze tekstu

W nowym dokumencie narysuj kwadrat o wymiarach 5cm na 5cm, a następnie umieść w nim tekst ?To jest obiekt graficzny?. Obiekt na stronie dokumentu ma być wyśrodkowany w poziomie. Kolor wypełnienia oraz czcionka dowolne. Dokument należy zapisać pod nazwą cw6 w postaci pliku pdf i przesłać go pocztą do prowadzącego. 

W celu narysowania obiektu graficznego należy skorzystać z paska narzędziowego rysowanie. Po wybraniu odpowiedniego narzędzia rysujemy obiekt o dowolnym wymiarze. Aby ustalić precyzyjny rozmiar rysowanego obiektu lub określić jego położenie klikamy na mim prawym klawiszem myszki i wybieramy opcję Pozycja i rozmiar. Uzyskamy dostęp do okna Pozycja i rozmiar (Rysunek 13.), gdzie możemy dokonać ustawień pozwalających osiągać zamierzony efekt. W celu zatwierdzenia wprowadzonych parametrów wybieramy polecenie OK. W oknie mamy do wyboru jeszcze dwie zakładki

?       Obrót

?       Nachylenie i promień krzywizny narożnika; gdzie możemy miedzy innymi określić stopień obrotu obiektu graficznego, czy jego pochylenie.

 

Ćwiczenie 7. Wykonywanie tabeli na podstawie wzorca

Korzystając z pakietu Open Office wykonaj tabelę zgodnie z przedstawionym wzorem. Dokument z tabelą należy zapisać pod nazwą cw7 w postaci pliku pdf i przesłać go pocztą do prowadzącego.

Rok 2014

I kwartał

II kwartał

III kwartał

IV kwartał

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gdy stajemy przed zadaniem wykonania tabeli zgodnej z podanym wzorcem do pracy można przystąpić na wile sposobów. Jednym z nich jest stworzenie tabeli wyjściowej, w ten sposób aby zawierała ona maksymalną ilość kolumn oraz wierszy jaka jest we wzorze tabeli, którą mamy wykonać. Następnie pozostaje nam tylko dokonać połączeń odpowiednich komórek w celu otrzymania gotowej tabeli.

Aby dokonać połączenia komórek musimy je zaznaczyć, a następnie kliknąć prawym klawiszem na zaznaczeniu i wybrać opcję komórka?scal komórki.

W podanym poniżej przykładzie wzorca (Rysunek 14.) widzimy, że największa liczba kolumn to 6, a liczba wierszy to 12. Tak więc tabelą wyjściowa dla przykładu będzie tabela o 6 kolumnach i 12 wierszach.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Rys. 14. Przykładowy wzór tabeli
 
Ćwiczenie 8. Stosowanie narzędzia wypunktowanie/numerowanie
Korzystając z załącznika lista.odt dokonaj ponumerowania według wzorca. Ponumerowania należy dokonać za pomocą odpowiedniego narzędzia. Listę zapisz w postaci pliku odt pod nazwą cw8:
Samochody
1.    Fiat
1.1.Fiat 500
1.2.Fiat 600
1.3.Fiat Bravo
1.4.Fiat Croma
2.    Ford
2.1.Ford C-Max
2.2.Ford Fiesta VI
2.3.Ford Focus 2
2.4.Ford Focus 2 Cabriolet
2.5.Ford Fusion
2.6.Ford Galaxy
2.7.Ford Ka
2.8.Ford Kuga
2.9.Ford Mondeo
 
Ćwiczenie 9. Stosowanie animacji w prezentacji
Korzystając z pakietu Open Office wykonaj prezentację na jednym slajdzie, składającą się z trzech obiektów:
1.    Napis ?Moja prezentacja?
2.    Dowolny obrazek
3.    Link do strony www.onet.pl
Każdy z obiektów ma się pokazywać po kolejnym kliknięciu myszką. Prezentację zapisz pod nazwą cw9 i prześlij prowadzącemu
 
Ćwiczenie 10. Automatyzowanie prezentacji
Wykonaj prezentację z minimum 4 slajdów na dowolny temat związany z przyrodą np.: Leśne zwierzęta, grzyby. Prezentacja ma automatycznie zmieniać kolejne slajdy. Czas prezentacji jednego slajdu 5s. Prezentację zapisz pod nazwą cw10 i prześlij prowadzącemu.
Przystępując do tworzenia prezentacji uruchamiany pakiet Open Office i wybieramy program do tworzenia prezentacji. W oknie kreatora prezentacji zaznaczamy opcję Pusta prezentacja a następnie klikamy na polecenie Utwórz.
W celu wstawienia obrazka należy wybrać polecenie wstaw  obraz  z pliku. Pozostaje jedynie odpowiednio umiejscowić wstawiony obiekt i dostosować jego wielkość.
Aby wstawić do prezentacji odnośnik do strony internetowej (hiperłącze) należy wybrać polecenie wstaw  hiperłącze (Rysunek 15.)
 
 
W polu cel wpisujemy adres do którego ma się odnosić hiperłączę. Wybieramy polecenie Zastosuj a następnie Zamknij.
       
Wróć do poprzedniej strony
DevilArt - strony internetowe , jesteś naszym: 565312 gościem.