Galerie
Wystawa fotografii

Z ponad 300 wykonanych fotografii prezentujemy wybrane, najbardziej charakteryzujące naszą małą ojczyznę. Szczególną uwagę pragniemy zwrócić na zamieszczone panoramy.

 

Lokalna Grupa Działania Stowarzyszenie "Dziedzictwo i Rozwój" w Zwoleniu prowadzi działalność w jedenastu gminach: Ciepielów, Gózd, Iłża, Jastrzębia, Jedlnia-Letnisko, Kazanów, Pionki, Policzna, Przyłęk, Tczów i Zwoleń, w trzech powiatach: zwoleńskim, radomskim i lipskim nad rzekami Zwolenką i Iłżanką oraz w otulinie Puszczy Kozienickiej.

 

W podobny sposób przebiegał ich rozwój, dotykały je te same zawieruchy historii, zrywy powstańcze oraz działania zbrojne I i II wojny światowej. Tak samo rozwiązywano codzienne problemy. Wykształciły się bliskie związki gospodarcze, tradycje i obrzędy.

 

Dla Jana Kochanowskiego ziemia zwoleńska była ziemią rodzinną - gniazdem ojczystym. Wielki poeta renesansu, którego "kolebka, dom i grób" znajdowały się w Sycynie, Czarnolesie i Zwoleniu, tak pisze o swojej ziemi rodzinnej w wierszu Na dom w Czarnolesie:

 

Inszy niechaj pałace marmórowe mają
I szczerym złotogłowem ściany obijają,
Ja, Panie, niechaj mieszkam w tym gniaździe ojczystym,
A Ty mię zdrowiem opatrz i sumnieniem czystym,

 

Jacka Malczewskiego, wybitnego polskiego malarza i jego dwóch braci, a także Wacława Karczewskiego, znanego literata przygotowywał we wsi Wielgie (gmina Ciepielów) do nauki w gimnazjum pisarz i pedagog Adolf Dygasiński.

 

Natomiast dla poety Bolesława Leśmiana Iłża była nie tylko miejscem wypoczynku. Tutaj spotkał swoją muzę, Teodorę Lebenthal, której poświęcił cykl liryków. W jego poezji jest wiele wątków związanych z pięknem Iłży i okolic.

 

Historia, piękno naszej ziemi, infrastruktura turystyczna stanowią magnes przyciągający turystów z całego świata.

 

Przedstawiając fotografie ilustrujące najciekawsze miejsca regionu: zabytki i urokliwe zakątki Puszczy Kozienickiej, Iłżanki i Zwolenki jednocześnie promujemy album Nad Iłżanką i Zwolenką i jego elektroniczną wersję na stronach www.sycyna.ppp.pl, www.dir.zwolen.com.

 

 

Wróć do poprzedniej strony
DevilArt - strony internetowe , jesteś naszym: 545571 gościem.