Galerie
Z DVV (Niemieckiego Związku Uniwersytetów Ludowych) do Pragi i Wrocławia

Po ubiegłorocznej wycieczce do Paryża w dniach 14-17 sierpnia 2008 r. przedstawiciele (44 osoby) Stowarzyszenia Oświatowego Sycyna, Uniwersytetu Trzeciego Wieku im. Jana Kochanowskiego w Zwoleniu odbyli wyjazd studyjny "Dziedzictwo kulturowe inspiracją aktywności i rozwoju społeczności lokalnej" - Wrocław - Radków - Praga - Nagłowice.

Pierwszym etapem podróży był Wrocław, a głównym punktem programu zwiedzanie Panoramy Racławickiej. Jest to panoramiczny obraz olejny autorstwa kilku artystów-malarzy tworzących na przełomie XIX i XX wieku. Największy udział w pracy nad dziełem mieli Jan Styka i Wojciech Kossak.


Przedstawia bitwę pod Racławicami (1794) - jeden z epizodów insurekcji kościuszkowskiej. Powstał w latach 1893-1894 na zamówienie miasta Lwowa. Ma długość 114 metrów oraz wysokość 15. Wystawiony po raz pierwszy we Lwowie z okazji stulecia bitwy. Panorama namalowana jest na cylindrycznym płótnie rozpiętym w budynku rotundy. Ekspozycja, prócz samego obrazu, obejmuje sztafaż ustawiony przed nim i oświetlony tak, aby widz oglądający rozwinięte wokół niego i zamknięte w pierścień malowidło nie umiał odróżnić, gdzie kończą się ustawione na podłodze przed obrazem obiekty, a gdzie zaczyna sam obraz. Kształt hiperboloidy obrotowej, jaki nadano panoramie potęguje efekt zacierania się granicy między powierzchnią płótna a przestrzenią
przed nim.


Zwiedzający mają wrażenie, że znajdują się w środku bitwy, a wszystko jest jak żywe. Następnym etapem zwiedzania było Muzeum Narodowe, które powstało w 1946 r. jako Muzeum Państwowe, a w 1970 r. zostało podniesione do rangi Muzeum Narodowego. W zbiorach muzeum znajduje się ponad 120 tysięcy obiektów z niemal wszystkich dziedzin sztuki, od średniowiecznej rzeźby kamiennej przez śląskie, polskie i obce dzieła malarstwa, rysunku, grafiki, rzemiosła artystycznego.

Spacerując uliczkami Starego Miasta w stolicy Dolnego Śląska nie sposób nie podziwiać wspaniałych kamienic, ukrytych pomników, niespodziewanych rozwiązań architektonicznych, mostów i urokliwych zakątków.
Katedra Św. WitaKatedra Św. Wita

Na szczególną uwagę zasługuje odsłonięty w 2000 roku Pomnik Ofiar Zbrodni Katyńskiej znajdujący się w parku nieopodal Panoramy Racławickiej. Pomnik autorstwa Tadeusza Tchórzewskiego przedstawia postać uskrzydlonego Anioła Śmierci, przed którym figura Piety Katyńskiej - Matki Ojczyzny rozpacza nad ciałem zamordowanego jeńca.

Całości dopełnił rejs statkiem po Odrze, w czasie którego podziwialiśmy panoramę starej części miasta.

Baza noclegowa znajdowała się w niewielkiej miejscowości Kotliny Kłodzkiej - Radków. 14 sierpnia odbywał się tam właśnie Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny, w którym wzięło udział 15 zespołów z państw europejskich. Podczas występów nogi same rwały się do tańca. Radków jest malowniczym miasteczkiem - ośrodkiem turystycznym, ozdobą rynku są stare kamieniczki, ale pięknie odnowione oraz zabytkowy ratusz. Kiedyś funkcjonował tu kamieniołom i zakłady kamieniarskie oraz drobny przemysł. Przez miasto przebiega droga w kierunku Kudowy zwana Szosą Stu Zakrętów, a na niej m.in. ostry zakręt  - język teściowej.


Drugi dzień Kotlina Kłodzka. Największą wartością regionu są wody mineralne, występujące w znanych już od początku XVI wieku zdrojach Polanicy, Dusznik i Długopola. Pierwszy etap wędrówki obejmował Błędne Skały - zespół bloków skalnych tworzący malowniczy labirynt typu miasto skalne, położony w Górach Stołowych. Obszar mający powierzchnię ok. 21 ha jest rezerwatem przyrody. Te niesamowicie wyglądające skały powstały jako wypiętrzone dno dawnego morza. Na dnie powstały piaskowce, które na skutek nierównej odporności skał na wietrzenie utworzyły głębokie do 10 m korytarze. Obecnie pomiędzy różnorodnymi formami skalnymi, takimi jak skalne maczugi, grzyby, słupy przebiega kilkusetmetrowa trasa turystyczna.


Niektóre ze skał posiadają własne nazwy jak: Stołowy Głaz, Tunel, Kuchnia czy Kurza Stopka. W najwęższych miejscach turyści muszą przeciskać się pomiędzy skalnymi szczelinami wąskimi na kilkadziesiąt centymetrów. Sam rezerwat położony jest na wysokości 852 m n.p.m. między Kudową-Zdrój a Karłowem, w pobliżu granicy z Czechami. Chociaż pogoda nie była wówczas sprzyjająca, to i tak nikt nie narzekał, bo piękne widoki wynagrodziły trud. Kolejny punkt zwiedzania stanowiła Kaplica Czaszek. Jest to wielki wspólny grobowiec ofiar wojen śląskich oraz chorób zakaźnych z XVIII wieku, którego ściany i sufit wyłożone są 3 tysiącami czaszek i kości ludzkich. Pod podłogą spoczywa dalsze kilkadziesiąt (20-30 tys.) szczątków.


Kaplica wybudowana została w 1776 roku przez księdza Wacława Tomaszka. Raz w roku o północy z 14 na 15 sierpnia odprawia się tam mszę św. za wszystkich, którzy w niej spoczywają oraz za tych, którzy umarli na wskutek chorób lub w wyniku nieszczęśliwych wypadków. Kaplica Czaszek to jedyny tego typu obiekt w Polsce i jeden z trzech w Europie. Stamtąd wycieczka udała się do Czermnej, aby zobaczyć Ruchoma Szopkę - dzieło twórcy samouka Frantiska Stepana, który zaczął rzeźbić swoje dzieło w wieku zaledwie 15 lat, scyzorykiem w lipowym drewnie. Po dwudziestych latach żmudnej pracy wykonał 250 figurek, które poruszane ręcznie stanowiły szopkę. Figurki z szopki przedstawiają sceny z życia pasterzy, mieszczan oraz narodzin Jezusa Chrystusa.


Później artysta dobudował drewniane organy składające się z 270 piszczałek oraz 10 rejestrów (zagrała na nich pani Urszula Bronisz). Będąc w Kotlinie Kłodzkiej nie można pominąć Wambierzyc, zwanych Śląskim Jeruzalem, to ważny ośrodek pielgrzymkowy i turystyczny, sanktuarium maryjne. Znajduje się tu Bazylika pod wezwaniem Nawiedzenia NMP z początku XVIII wieku, kościół wybudowany w miejscu drewnianej kaplicy z 1263, o ciekawej barokowej architekturze (krużganki dookoła owalnej nawy, 11 kaplic). We wnętrzu wykonana z drewna lipowego figurka Matki Boskiej Królowej Rodzin, datowana na XIV wiek, ukoronowana w 1980 roku. W 1936 kościołowi nadano tytuł bazyliki mniejszej. Kościół góruje nad niewielkim rynkiem, z którego prowadzi do niego 57 schodów o symbolicznym znaczeniu: 9 (liczba chórów anielskich) + 33 (wiek Chrystusa w chwili ukrzyżowania) + 15 (wiek Marii w chwili poczęcia Chrystusa). Wewnątrz uwagę przykuwają bogato zdobione ołtarze, rzeźby, obrazy i ściany.


Relaksem po szlaku górskim było odwiedzenie uzdrowisk: Polanica, Kudowa, Duszniki, w których przyjemnością jest spacer po parkach zdrojowych oraz degustacja wód wprost ze źródeł.

Praga - miasto powitało nas ulewnym deszczem. Mimo niesprzyjającej aury obejrzeliśmy uroczystą zmianę warty przed pałacem prezydenckim. Następnym punktem było zwiedzanie Katedry Świętego Wita wzniesionej na jednym z dziedzińców Zamku Praskiego na Hradczanach. Wizyta w tej najważniejszej praskiej świątyni będącej również duchowym symbolem państwa czeskiego z kryptą czeskich królów wprowadza zwiedzających w stan refleksji nad sensem istnienia i przemijania.


Powstała na przestrzeni 600 lat katedra jest mieszaniną różnych stylów architektonicznych. Po wyjściu z katedry udaliśmy się na kamienny Most Karola z XIV wieku. Przemierzając ponad 500 metrów mostu oglądaliśmy powstałe na przestrzeni XVII i XVIII wieku rzeźby zasłużonych dla Pragi postaci. Zapierającym dech w piersiach okazał się widok z Mostu na Wełtawę oraz panoramę miasta.

Na Starym Mieście podziwialiśmy Ratusz z XV - wiecznym zegarem Orlojem. Urzekł nas widok zabytkowych kamieniczek, Dzielnicy Żydowskiej, Placu Wacława i Złotej Uliczki. Na obrzeża miasta wróciliśmy metrem. W trakcie zwiedzania i drodze powrotnej do Radkowa pan przewodnik poszerzał naszą wiedzę nt. bogatej historii "miasta stu wież" - Pragi.

4 dzień parkowo-pałacowe Nagłowice. Eksponaty zgromadzone w Muzeum Mikołaj Reja ukazują związki pisarza z Nagłowicami oraz znaczenie jego twórczości dla piśmiennictwa i całej kultury polskiej.

W jednym z pomieszczeń muzealnych znajduje się zorganizowana z okazji 400-lecia śmierci Izba Pamięci "ojca literatury polskiej". Na zakończenie pobytu pani burmistrz Bogusława Jaworska wręczyła kustoszowi muzeum publikacje wydane przez Stowarzyszenie Oświatowe SYCYNA oraz zaprosiła władze Nagłowic do współpracy.

Zadowoleni i bogatsi w niezapomniane wrażenia uczestnicy wycieczki powrócili do domów.

 

 

Zdjęcie grupowe

 

 

Zmiana warty w Pałacu Prezydenta

 

 

Katedra Św. Wita

 

 

Witraż w katedrze Św. Wita

 

 

Ołtarz w katedrze Św. Wita

 

 

Katedra Św. Wita

 

 

Praga

 

 

Nagłowice

Wróć do poprzedniej strony
DevilArt - strony internetowe , jesteś naszym: 565164 gościem.